Polimeric MDI

Difenilmetan diizosiyanat (MDI), endüstriyel ortamlarda kullanılan bir ürünün genel adıdır. MDI'nin birincil teknik/ticari formu olan polimerik MDI (PMDI), aslında %25-80 monomerik 4,4'-MDI ve ayrıca 3-6 halka içeren oligomerler ve 2 gibi diğer küçük izomerler içeren bir karışımdır. ,2'-izomer. Polimeric MDI'nin tam bileşimi üreticiye göre değişir. Polimeric MDI, sert ve esnek köpük ve ısı yalıtım malzemesi yapmak için kullanılır.

 

Monomeric MDI

Metilen difenil diizosiyanat, aromatik bir diizosiyanattır. Halkaların etrafındaki izosiyanat gruplarının pozisyonlarına göre değişen üç izomer yaygındır: 2,2′-MDI, 2,4′-MDI ve 4,4′-MDI. 4,4' izomeri en yaygın olarak kullanılır ve 4,4'-difenilmetan diizosiyanat olarak da bilinir. Bu izomer, Saf MDI olarak da bilinir.

TDI

Toluen diizosiyanat (TDI), ağırlıklı olarak mobilya, yatak takımı ve halı altlığı gibi esnek köpük uygulamaları için ve ayrıca ambalajlama uygulamaları için poliüretan üretiminde kullanılan bir kimyasaldır. TDI ayrıca kaplamalar, macunlar, yapışkanlar ve elastomerlerde dekullanılır.

Nakliye uygulamalarında, TDI daha hafif otomobil parçaları üretmeye yardımcı olur ve böylece yakıt verimliliğinde ve dolayısıyla enerji tasarrufunda iyileşmelere yol açan ağırlık tasarrufu sağlanır.

Teknik açıdan bakıldığında, TDI, toluen nitrasyonu ile elde edilir. Daha sonra, dinitrotoluen’in hidrojenasyonu, toluendiamin (TDA) üretmek için elde edilir; bu da TDI oluşturmak üzere fosgen ile reaksiyona sokulur.